CMS Mesterkurzus —
J/Ψ gyakorlat
|
|
Ez az oldal a korábbi iSpy-online verziót használja. Az új iSpy-webgl szoftver
használatáról itt lehet információt szerezni: CMS Masterclass Documentation. A gyakorlat során olyan bomlásokat fogsz tanulmányozni, amelyek müonpárokat tartalmaznak. A cél az, hogy kiválaszd, mely események tartalmazhattak J/Ψ (bájos–antibájos mezon) részecskéket és ábrázold hisztogrammon a „diák triggert” túlélő eseményekhez tartozó kiszámolt részecsketömegeket. Elméleti háttér A J/Ψ részecske jellemzően müonpárokra bomlik el. Nézd meg figyelmesen az alábbi két eseményt. Látsz–e müonpárokra (piros részecskenyomok) utaló bizonyítékot akár csak az egyik eseményben is? Lehet ez J/Ψ részecske–jelölt? Erős, vagy gyenge ez a bizonyÍték? Mennyire vagy biztos az állításodban? 1. teszt: Ellentétes előjelű töltések vizsgálata Ahhoz, hogy egy esemény J/Ψ részecskebomlás–jelölt lehessen, az eseménynek tartalmaznia kell két, ellentétes elektromos töltésű müon nyomát.
Ha az esemény nem megy át a töltés–teszten, akkor az esemény szinte biztosan nem J/Ψ bomlás (példát lásd alább). Ha a két müon túlélte a töltés–tesztet, akkor a két müon pályájának egyenkénti értékelésével meg kell becsülni azt, hogy mennyire valószínű, hogy azok J/Ψ bomlásából származnak. Ha kettőnél több müon van az eseményben, vedd a két legjobb „osztályzatot” kapó ellentétes töltésű müont.
A J/Ψ jelöltet tartalmazó esemény elemei Mielőtt hozzáfognánk... Ha nem vagy jártas az iSpy Online, kezelésében, olvasd el a Bevezetőt vagy kérj segítséget a gyakorlatot vezető tanártól. Értékeld a J/Ψ jelölteket A fenti iránymutatásnak megfelelően értékeld a jelölt eseményeket. Használd következetesen és szigorúan a szabályokat. Osztályozd a J/Ψ jelölteket egy 0–tól 3–ig terjedő skálán az alapján, amit a esemény megjelenítőn a müonokról meg tudsz állapítani: 0 - NEM ELDÖNTHETŐ 1 - GYENGE 2 - KÖZEPES 3 - JÓ Jegyezd fel minden egyes esemény osztályzatát a táblázatban. A tömegszámolást (a második feladat) csak akkor tudod elérni a táblázatban, ha a müon osztályzatokat beírod. Ha rendellenes, vagy nehezen értékelhető eseményt találsz, vitasd meg a többi diákkal, vagy a segítő tanárral és próbálj annyira ragaszkodni az értékelés szabályaihoz, amennyire csak lehet. A kapott adatok ellenőrzése Számold össze az egyes osztályzataidhoz hány adat tartozik. Hasonlítsd össze a többi mérőcsoport által kapott adatokkal. Ha nagyon más számokat kaptatok, vitassátok meg az értékelés szempontjait és keressétek meg, melyik mérőcsoportnak kell változtatnia a értékelésén. Még több adat Ha végeztetek mind a száz eseménnyel, akkor belefoghattok egy olyan újabb adag kiértékelésébe, melyet még senki sem dolgozott fel. Összesen 2000 esemény áll rendelkezésetekre. Minél többet értékeltek ki azonban, annál pontosabbak lesznek az eredményeitek. Eredmények A CMS Mesterkurzus ezen részét a teljes csoport együtt, a segítőtanár vezetésével teljesíti.
|